‘Yerinde karar’ döneminin ilk uygulamaları martta başlıyor

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüsle mücadele kapsamında ‘yerinde karar’ dönemine geçildi. ‘Yerinde karar’ uygulamalarıyla, iller, vaka ve aşılama oranı gibi ölçütlere göre risk gruplarına ayrılacak. Normalleşme süreci bu gruplara göre hayata geçirilecek.

‘Yerinde karar’ döneminde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak.

Belirli kısıtlamaların kaldırılması veya tekrar uygulanmasına ilişkin kararların alınmasında illere göre nüfusa oranlı haftalık vaka sayıları esas alınacak.

Normalleşme sürecinde, bu veriler düzenli olarak paylaşılmaya devam edilecek.

RİSK GRUPLARI BELİRLENDİ

Vaka ve aşılama oranı gibi ölçütler kullanılarak her il belirli gruba dahil olacak. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak üzere 4 risk grubu belirledi. Mart ayından itibaren bu risk gruplarına göre normalleşme adımları atılacak.

Risk gruplarına göre her il için normalleşme adına farklı kararlar alınabilecek. Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerdeki risk durumuna göre aşamalı şekilde kaldırılacak. Uzaktan eğitim de illerdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.

Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri yerlere ilişkin yol haritası da gelecek günlerde açıklanacak.

İllerdeki vakalar sürekli takip edilerek, vaka sayısının düşüş eğiliminde olduğu illerde normalleşme takvimi hızlanacak.

yerinde karar doneminin ilk uygulamalari martta basliyor 570

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!