Yastık seçimi boyun ağrılarını tetikliyor

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanların sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biri olan boyun ağrılarının en büyük tetikleyici faktörleri şüphesiz ki çevresel etkenler ve alışkanlıklarımız. Özellikle bilgisayar başında çalışanların baş düşmanı olan bu sorun, günlük hayatımızı da olumsuz etkiliyor. Geceleri ise dinlenirken yanlış yastık seçimleri sabahları yorgun uyanmamızı garantiliyor. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Sena Tolu, sabahları boyun ağrısı ile uyanmanın boynun uykuda uygun olmayan veya azalmış desteğinden kaynaklandığına dikkat çekti.

AlignLife Health n Habits Young woman working at home and having neck pain iStock 931082376

BU FAKTÖRLER AĞRILARI ŞİDDETLENDİRİYOR

Boyun ağrısının altında birçok faktörün olabileceğine işaret eden Doç. Dr. Tolu, “Genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam, sabit pozisyonda kalmayı gerektiren mesleksel aktiviteler, yoğun bilgisayar, internet ve televizyon kullanımı, uzun mesafe motorlu taşıt sürücülüğü, ağır fiziksel çalışma koşulları, iş gereği titreşimli alet kullanma, tekrarlayıcı hareketler ve ağırlık kaldırma boyun ağrısının en sık görülen nedenleridir. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi de boyun ağrısını artırır. Boyun ağrısı, boynu oluşturan farklı dokulardan ve bu dokuların farklı problemlerinden kaynaklanabilir. Boyun ağrılarının büyük çoğunluğu, hafif şiddette ve geçici özellikte olsa da yaklaşık yüzde 15’i kronik boyun ağrısına dönüşerek, kollarda da ağrı, uyuşukluk, güç ve his kaybı gibi bulgulara yol açabilir. Boyun ağrılarının tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizle beraber, hastaları doğru duruş, oturuş, yatış pozisyonları ve yastık seçimi konusunda bilgilendirmek büyük oranda yeterli olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

AdobeStock 70370388 1

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISINA NEDEN OLABİLİR

Doç. Dr. Tolu, yanlış yastık seçimi nedeniyle boyun ağrılarının arttığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: “İnsan ömrünün üçte biri uykuda geçer. Kaliteli uyku ve dinlenmiş bir şekilde uyanmak için doğru yastık seçimi çok önemlidir. Sabahları boyun ağrısı ile uyanmak, boynun uykuda uygun olmayan veya azalmış desteğinden kaynaklanıyor olabilir. Yastık uyurken baş ve enseyi tam olarak destekleyerek boyun ve sırt kaslarına binen yükü azaltarak gevşemesine yardımcı olur. Uyku sırasında boynun desteklenmesi boyun ağrısını hafifletmede önemli bir faktördür. Boyunda ağrı ve kas gerginliği, kişinin uygun bir uyku pozisyonu bulmada güçlük çekmesine böylece uyku kalitesinin bozularak gerilim tipi baş ağrılarının olmasına neden olur.”

106361073 m 1

Yastık seçimine ilişkin ise şu değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Tolu, dedi.

viskolove therapy comfort boyun destekli visko yastklar visko love 1079 30 B

BOYUN DESTEĞİNE DİKKAT EDİN

Yastık materyalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Doç. Dr. Tolu, tavsiyelerinin şu şekilde sürdürdü:

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!