Krill yağı nedir? Krill yağı nasıl ve ne için kullanılır?

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omega 3’ün bir üst biçimi olarak tanımlanan Krill yağı, suyu soğuk ve temiz okyanuslarda yaşayan karides benzeri bir kabukludan elde ediliyor.

Soğuk Antartika denizlerinden elde edilen yüksek kalite krill yağı, diğer kirliliğe maruz kalmış denizlerden çıkarılmış balıkların yağlarından çok daha saftır.

Krill, Kuzey Kutbu ve Güney Antarktik kutup denizlerinde yaşayan küçük kırmızı renkli bir kabuklu canlıdır.

Krill sözcüğü, balina yemeği anlamına gelen Norveç dilinde bir terimdir. Balinalar, tropik dev balıklar ve balina köpekbalıkları krilli beslenmelerinde tüketirler.

Krill, Antarktika zooplankton topluluğunda biyokütlesi dünyanın en büyüklerinden biri olan canlılar topluluğudur; yaklaşık 300 ila 500 milyon ton arasındadır.

KRİLL YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Kapsül biçiminde satılan Krill yağı; kalbi korumaya, zihin fonksiyonlarını geliştirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve eklem ağrılarını gidermeye yardımcı oluyor.

Kril Yağı kötü kolestrolü düşürmede yardımcı ayrıca iyi kolesterolüde yükseltmesi açısından fayda sağlıyor. Kril yağı, kandaki yağ oranının da düşmesi için balık yağından daha etkili olmaktadır.

Kril yağı kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını ve damar tıkanıklığını önlemede alternatif olabilecek bir yağdır.

Omega 3 eksikliği beyinde tahribat yaparak hafızaya ve beyin yaşlanmasına neden oluyor, bu açıdan kril yağı bu etkileri azaltmakta ve korumaya yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda DHA içermesi yaşlanma etkilerini azaltır.

krill yagi 6431

KRİLL YAĞI NASIL KULLANILIR?

  • Krill yağı tıpkı balık yağı gibi kapsüller halinde satışa sunulur. Bu kapsülleri doktorunuzun size özel uygun gördüğü kullanım önerisine göre kullanmalısınız.
  • Serum şeklinde satılan krill yağını ise saç maskesine ekleyerek saçlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.
  • Krill yağını düzenli kullandığınızda cildin yenilendiğini, enerjinin yükseldiğini, dikkatin toplandığını ve stresin yok olduğunu görebilirsiniz.
  • En çok 3 ay kullanımı tavsiye edilir.
  • Omega 3 haplarının yemekle beraber alınması önerilmektedir. Krill yağı da omega 3 desteği olduğu için; yemek esnasında kullanılması faydalarını daha da gösterecektir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kan inceltilci ilaç kullananlar krill yağı takviyesi almadan önce doktoruyla görüşmelidir. Krill oil kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için herhangi bir ameliyattan en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. Deniz kabuğuna alerjisine olanların kullaması önerilmez.

krill yagi 7258

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!