Honda, Seviye 3 Otonom Sürüş Teknolojisini Duyurdu

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecekte hemen her otomobilin otonom sürüş teknolojilerine sahip olacağını biliyoruz ancak bugün, sınırlı sayıda otomobilde dikkat çekici otonom sürüş sistemleri bulunuyor. Dahası, Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği’nin (SAE) belirlemiş olduğu 5 seviyeli otonom sürüş teknolojisinin henüz 3. seviyesini sunabilen bir otomobil dahi bulunmuyor. Ancak bu durum, yakın zamanda bozulacak.

Alman lüks otomobil markası Audi, yeni A8 modelinde Seviye 3 otonom sürüş teknolojisi sunacağını açıklamış olsa da sonradan bu sözünü geri aldı. Honda ise otonom sürüş teknolojisinde rakiplerinin önüne geçerek dünyanın ilk SAE Seviye 3 otonom sürüş teknolojisine sahip seri üretim otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Dünyanın ilk Seviye 3 otonom aracının önünde Honda logosu yer alacak

2f321c8f8ec6e6c9686393171e586bccc5d7ca81

Japonya’da piyasaya süreceği yeni sedan modeli Legend’da Honda Sensing gelişmiş sürücü yardım sisteminin (ADAS) Honda Sensing Elite adlı gelişmiş bir versiyonuna yer verecek olan Honda, böylece ilk kez ticari olarak satışa sunulan bir otomobilde Seviye 3 otonom sürüş teknolojisi kullanmış olacak.

SAE Seviye 3 otonom teknolojinin en önemli farkı, otomobilin bulunduğu ortamın şartlarını okuyabiliyor ve buna göre yeni kararlar verebiliyor olması. Bir başka deyişle Honda Sensing Elite teknolojisine sahip bir Honda Legend, ihtiyaç olması halinde kontrolü sürücüden alarak kendi kararları dahilinde hareket edebilecek.

47256b67542a19780f941414bb058fa7f5856a2d

Günümüzde şerit takip sistemi, hız sabitleme özelliği gibi teknolojiler zaten kullanılıyor. Ancak Honda Sensing Elite, bunu bir adım ileriye taşıyor. Örneğin bir Honda Sensing Elite teknolojisine sahip bir aracın direksiyon koltuğundasınız ve bir hız limiti belirlediniz. Araç, öndeki aracı bu hız limiti dahilinde takip ederken takip ettiği aracın daha yavaş seyretmeye başladığını fark ettiğinde yolu kontrol ediyor, şerit değiştiriyor ve öndeki aracın önüne geçerek onu güvenli bir şekilde solluyor.

Honda Sensing Elite, direksiyonu bırakıp multimedya ekranından film izleyerek yolculuk yapacağımız günlere giden yolda önemli bir adım olsa da Seviye 5 yani tam otonom bir sürüş teknolojisi sunmadığını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle şirketin yapmış olduğu resmi açıklamada da Honda Sensing Elite’in yeteneklerinin bir sınırı olduğun altı çiziliyor.

Honda Sensing Elite tanıtım videosu

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!