Fransa’da aile içi cinsel istismar mağdurları kampanya başlattı

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in kızı Camille Kouchner’in yazdığı ve çocuklara yönelik cinsel taciz iddiaları içeren “Büyük Aile” (La Familia Grande) isimli kitap, ülkede ahlaki tartışmaların fitilini ateşledi.

AİLE İÇİ İSTİSMAR MAĞDURLARI İSYAN ETTİ

Kouchner’in, ikiz erkek kardeşi Antoine’in 14 yaşındayken üvey babası olan ünlü siyaset bilimci Profesör Olivier Duhamel tarafından cinsel istismara uğradığı iddialarını kaleme aldığı kitap, ülkede aile içi cinsel istismar mağdurlarının yaşadıklarını dile getirdiği bir kampanya başlatmasına yol açtı. Kitap ve sosyal medyada düzenlenen kampanya, Fransa’daki durumun vahametini gözler önüne serdi.

camille kouchner 9699

Kitabın yayınlanmasının ardından binlerce aile içi cinsel istismar mağduru sosyal medyada #metooincest (sen de anlat ensest) etiketiyle yaşadıklarını anlattı. Sosyal medyada başlayan hareket ile aile içi cinsel istismara yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, kampanyanın ulaştığı boyut hükümet üzerindeki baskıyı arttırdı.

olivier duhamel 8761

Siyaset bilimci Profesör Olivier Duhamel

MACRON: “SİZE İNANIYORUZ”

Tartışmalara dahil olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aile içi cinsel istismar mağdurlarının yanında olduğunu göstermek için sosyal medya hesabından görüntülü bir mesaj yayınladı. Macron’un mesajında, “Buradayız. Sizi dinliyoruz. Size inanıyoruz. Artık hiçbir zaman yalnız kalmayacaksınız” ifadeleri yer aldı.

macron 8883

CİNSEL İLİŞKİDE RIZA YAŞ SINIRI 13’TEN 15’E ÇIKARILACAK

Fransa yasaları, herhangi bir cinsel rıza yaşı içermezken, tecavüz veya taciz mağdurları, rızaları olmadığını kanıtlamakla yükümlü tutuluyordu. Fakat kitabın yayınlanmasının ardından aile içi cinsel istismar vakalarının gün yüzüne çıkması ve ahlaki tartışmaların gündeme gelmesi sonucu oluşan kamu baskısı üzerine 21 Ocak’ta Senato’da alınan kararla birlikte cinsel rıza yaşı 13 olarak belirlenmişti.

Yeni yasal düzenlemeler, yetişkinler ile 13 yaşından küçük çocuklar arasındaki cinsel eylemlerin “ihlal” değil “suç” sayılmasını ve başta aile içi cinsel istismar olmak üzere bu suçlara karşı daha ağır hapis cezaları verilmesini öngörüyordu.

Ancak daha sonra tepkilerin ardından cinsel rıza yaşının yükseltilmesine karar verildi. Adalet Baklanı Eric Dupont-Moretti, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, cinsel rıza yaşına yönelik yasada değişikliğe gidileceği taahhüdünde bulundu. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı, 9 Şubat’ta 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkinin suç olarak kabul edilmesi için karar alınacağını açıkladı.

Yeni düzenlemeye göre, Fransa’da aile içi cinsel istismar cezalarının kapsamı genişletilerek, 15 yaş altındakilere yönelik her türlü cinsel eylemin, kişinin rızasını sorgulanmaksızın suç sayılacak.

fransa istismar 5218

ADALET BAKANI: “CİNSEL İLİŞKİDE RIZA SINIRI 18 OLSUN”

Cinsel ilişkide rızaya 15 yaş sınırı yasağının önümüzdeki Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanması beklenirken, Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti, aile içi cinsel istismar vakalarda ilişkide rıza aranmasına ilişkin yaş sınırının 18 yaşa çıkarılmasını teklif etti.

Dupont-Moretti “Aile içi cinsel istismar vakaları için ilişkide rızaya 18 yaş sınırı istiyoruz. Mağdur 17 yaşındaysa kimse rızası olduğunu söyleyemeyecek” dedi.

fransa istismar 1983

BATILI ÜLKELERDE PEDOFİLİ VE ENSEST SKANDALLARI

Türkiye Aile Meclisi Platformu sözcüsü Adem Çevik de Fransa’da yaşanan aile içi cinsel istismar skandalıyla ilgili açıklamada bulunarak, “Batıda ‘pedefoli skandallarının’ ardı arkası kesilmezken, şimdi buna bir de ‘ensest skandalı’ eklendi” dedi. Çevik ayrıca, “Bugün 45 yaşında olan Kouchner kitabında 2017’de ölen, Fransa’nın önde gelen feministlerinden olan annesi Evelyne Pisier’nin de olan bitenin farkında olmasına rağmen ensesti inkâr ettiğini ve ilişkinin gizli olmadığını ve herkesin bildiğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

FRANSA’DA 10 KİŞİDEN BİRİ AİLE İÇİ İSTİSMAR MAĞDURU

Son dönemlerde yapılan araştırmalar, Fransa’da her 10 kişiden 1’nin aile içi cinsel istismar mağduru olduğunu ortaya koydu.

Aile içi cinsel istismarla mücadele eden bir dernek tarafından yaptırılan araştırmada, ülkede 6.7 milyon kişinin aile içi cinsel istismar mağduru olduğu öne sürüldü.

Dernek, 2009 yılında 2 milyon aile içi cinsel istismar mağduru olduğunu açıklayarak, yıllar geçtikte sayının hızla arttığına dikkat çekti.

Söz konusu sayının gerçekleri yansıtmadığını savunan dernek, buna gerekçe olarak çoğu mağdurun sessiz kalmasını gösterdi.

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!