Ege ve Akdeniz’de Mavi Vatan-2021 Tatbikatı icra edilecek

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamaya göre, 25 Şubat-7 Mart tarihleri arasında, Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilecek tatbikatla Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı karargah, birlik ve gemilerin hazırlık durumları değerlendirilecek.

Ayrıca görev grubu seviyesinde temel harekat nevilerinin denenmesi, deniz harekatı ve müşterek harekat taktiklerine yönelik yeteneklerin geliştirilmesi hedefleniyor.

HARBE HAZIRLIK SEVİYESİ YÜKSELTİLECEK

Tatbikatta, diğer kuvvet komutanlıkları ile müşterek çalışabilirlik usullerinin ve karşılıklı destek imkan kabiliyetlerinin denenmesi ile unsurların harbe hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

87 GEMİ YER ALACAK

Tatbikatta; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma Genel Komutanlığından arama kurtarma unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacak.

mavi vatan 9806

SAVUNMA ATIŞLARI İCRA EDİLECEK

İnsansız Hava Araçlarının, deniz harekat alanında operatif ve taktik seviyede kullanımının sağlanacağı tatbikatta, gerçek harekat ortamının oluşturulması maksadıyla, yüksek süratli insansız araçların hedef olarak kullanılacağı su üstü ve hava savunma atışları icra edilecek.

mavi vatan 2652

mavi vatan 461

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!