Dışişleri Bakanlığı’ndan, Arap Birliği’nin Türkiye karşıtı toplantısına sert tepki

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arap Birliği Bakanlar Komitesi, 3 Mart’ta “Türkiye’nin bazı Arap ülkelerinin içişlerine müdahale etmesi” konusuyla toplantı gerçekleştirdi.

Ankara’nın hedef alınmaya çalışıldığı toplantıda, “Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ihlal eden operasyonlarına” ilişkin ortak bir tutum benimsenmesi meselesi görüşüldü.

Türkiye, toplantıya sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında Türkiye’ye yönelik alınan kararların tümüyle reddedildiğini bildirdi.

“TÜMÜYLE REDDEDİYORUZ”

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında ülkemize yönelik alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Alınan kararların Arap halkları nezdinde bir karşılığı olmadığı belirtilen açıklamada, “Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmek amacıyla ülkemize yönelik kalıplaşmış ithamlarını sürdürmekte ısrar etmesinin, dost ve kardeş Arap halkları nezdinde karşılığı bulunmadığını esasen Arap Ligi üyeleri de gayet iyi bilmektedir.” değerlendirmesi yapıldı.

arap birligi 9321

ÜYELERDEN BAZILARI KARŞI ÇIKTI

Bazı üyelerin alınan kararlara karşı çıktığı ve şerh koyduğuna dikkatin çekildiği açıklamada, “Üye ülkeler arasında şeffaf bir müzakere süreci yürütülmeksizin, çeşitli çevrelerin empoze etmesi sonucunda kabul edilen bu tür kararlara bazı Arap Ligi üyelerinin de karşı çıktığı veya şerh koyduğu görülmektedir.” ifadesine yer verildi.

“TÜRKİYE İSTİKRAR VE HUZURUN TESİSİ İÇİN EN FAZLA ÇABA GÖSTEREN ÜLKELERDEN BİRİ”

“Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir.” değerlendirmesi yapılan açıklamada, Türkiye’nin bölgeye yönelik en önemli öncelikleri arasında Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisinin geldiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca “Arap Ligi’ni asılsız iddialarla ülkemizi hedef almak yerine, Arap halkının huzur, refah ve esenliğini önceliklendirmeye, bölgede güvenlik ve istikrarın tesisine yapıcı katkı sağlamaya bir kez daha davet ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!