Çin ile ticaret savaşı ABD’ye pahalıya patlayabilir

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Ticaret Odası uzmanlarının hazırladığı rapora göre, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, kendilerine pahalıya patlayabilir.

Washington’un bir dizi Çin malına gümrük vergilerini artırdığı 2017’nin sonlarında başladı. 2020’nin başlarında taraflar ‘ateşkesin ilk aşaması’ ile ilgili bir anlaşma imzaladı, ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle tam olarak uygulanamadı.

YILLIK KAYIP 25 MİLYAR DOLARI BULABİLİR

Rapora göre, Çin mallarına uygulanan vergide yüzde 25’lik bir artış ABD’ye yılda 190 milyar dolara, Çin’e doğrudan yatırımın azaltılması ise ABD GSYİH’na 500 milyar dolarlık bir kayba mal olabilir. Böylece, ABD’li yatırımcıların yıllık kaybı da 25 milyar doları bulabilir.

ABD’li işletmelerinin Çin pazarından çekilmesinin küresel rekabet güçlerini olumsuz yönde etkileyeceği ve uzun vadede ABD’nin küresel liderliği için ciddi sonuçları olacağı söyleniyor.

BİDEN TRUMP’IN YOLUNDAN GİTMEYECEK

Şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump’ın yaptığı gibi Çin ile ticaret savaşlarına girmeyeceğini, bunun yerine dünyanın en büyük ikinci ekonomisiyle uluslararası kurallar çerçevesinde rekabet edeceğini açıkladı.

asd 4273

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!