Çankırı’da engelli milli bilek güreşçisi Şaban Mazak, engel tanımıyor

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğuştan bacakları olmayan “Demir Bilek” lakaplı bedensel engelli milli bilek güreşi sporcusu 55 yaşındaki Şaban Mazak, iş yerinde hem üretim yapıyor hem de antrenmanlarını sürdürüyor.

Uzun yıllar Kurşunlu ilçesinde ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sürdüren Mazak, emekli olduktan sonra sanatını sürdürmek amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle başka bir iş yeri açmaya karar verdi.

HEM ÇALIŞIYOR HEM ANTRENMAN YAPIYOR

KOSGEB’den yaklaşık 50 bin lira destek alan Mazak, deriden ayakkabı tabanlığı, cüzdan, çanta, direksiyon kılıfı gibi ürünler yapıp satıyor.

Kariyerinde sağ kolda Avrupa ikinciliği, sol kolda Avrupa üçüncülüğü ile Türkiye şampiyonluğu bulunan Mazak, yeni başarılara imza atmak için boş vakitlerinde de dükkanında antrenmanlarını sürdürüyor.

 

DEVLET DESTEĞİYLE HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Şaban Mazak, yaklaşık 30 yıl ayakkabı tamirciliği yaptıktan sonra emekli olduğunu söyledi.

Emekliliğinden sonra deri ürünleri imalatı yapmak hayalini KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdiğini belirten Mazak, “Hediyelik ürünler yapıyoruz. Genelde tek başımayım, bazen eşim yardımcı oluyor. İş çok olursa bir işçi istihdam etmeyi de isterim.” dedi.

saban mazak 8903

“HİÇBİR ŞEY BANA ENGEL DEĞİL”

Yaptığı ayakkabı tabanlığını herkesin yapamayacağını, bu konuda iddialı olduğunu dile getiren Mazak, şunları kaydetti:

“Günün nasıl geçtiğini bilmiyorum. Keşke burada birkaç kişi daha çalışsa, sanat öğretsem. Engelli olmak benim hiçbir işime engel değil. Engelli değilim ki ben bir kere. Saya makinasını ayakları olmayan bir adam kullanamaz ama aparat yaptırdım, kullanılması da zor değil. Kesim presi ayakta kesilir, ben sandalyeye çıkarak kesiyorum. Hiçbir şey bana engel değil. Engelli arkadaşlarımızın evlerde durmasını istemiyorum. Bir şeylerle uğraşmalarını istiyorum. Ben de yardımcı olayım. Ben dünyayı yeniyorum.”

saban mazak 6558

saban mazak 7138

saban mazak 4697

saban mazak 4089

saban mazak 7586

saban mazak 7764

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!