Bilim insanları: Atmosferdeki oksijen yok olacak

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ve Japonya’dan bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, gelecekte oksijen seviyesindeki tehlikeyi gözler önüne seriyor.

Araştırma sonucuna göre, atmosferdeki oksijen miktarı 1 milyar yıl sonra çok düşük seviyelere inecek ve gezegendeki yaşamın çoğu yok olacak. Bunun sonucunda, Dünya’da yalnızca mikroskobik ölçekteki organizmalar hayatta kalabilecek.

Bilim insanları oksijen seviyesindeki bu değişimin, gezegeni yaklaşık 2,4 milyar yıl önce yaşanan ve Büyük Oksidasyon Olayı diye bilinen olaydan önceki haline geri götürecek.

oksijen 7084

OKSİJEN KITLIĞININ NEDENİ GÜNEŞ

Yapılan araştırmaya göre, gelecekte oksijen seviyelerindeki azalmanın ana nedeni ise Güneş olacak. Bilim insanları bu sonuca Dünya’nın biyosferinin ayrıntılı bir modelini oluşturarak ulaştı.

Modelde Güneş’in parlaklığındaki değişimler ve atmosferdeki karbon dioksit seviyelerinde buna karşılık gelen düşüş hesaba katıldı.

Araştırmacılar, Güneş’in zaman içinde ısı seviyesini artırmasını ve atmosferdeki karbondioksiti parçalamasını bekliyor.

Buna göre karbondioksit seviyesinin azalması da gezegen yüzeyinde fotosentez yapan organizmaların azalmasına neden olacak ve nihayetinde oksijen seviyesi hızla düşecek.

oksijen 1336

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!