Avrupa Parlamentosu önünde canlı yarasa yemek isteyen aktivist gözaltında

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs aşısı alımlarının adaletsizliğe yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Parlamentosu önünde gösteri düzenlendi.

Düşük gelirli ülkelerin aşıya erişiminin uzun süre mümkün olmayacağını vurgulamak isteyen Rus aktivist ve performans sanatçısı Petr Davidçenko, “canlı yarasa yiyerek” eylem düzenlemek için Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun ana girişine geldi.

İLAÇ FİRMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Tek kişilik eylem nedeniyle çok sayıda güvenlik görevlisi, bina çevresinde önlem aldı. Polis, alnına koronavirüse karşı aşı üreten ilaç firması Pfizer’in adını dövmeyle yazdıran Davidçenko’yu eylem yapmasına izin vermeden binanın girişinde gözaltına aldı.

Davidçenko, protesto eylemi hakkındaki basın duyurusunda, büyük ilaç firmalarının koronavirüs salgını sırasında Avrupa Parlamentosu’nda lobi faaliyetleri için milyonlarca dolar harcadığını savundu.

avrupa parlamentosu 4964

“YARASANIN KANINI VÜCUDUMA ALACAĞIM”

Duyurusunda AB’nin milyarlarca doz aşı alması nedeniyle düşük gelirli birçok ülkenin çok uzun yıllar aşıyı edinemeyeceğine dikkati çeken bir rapora atıf yapan Davidçenko, kendi aşısını geliştirmeyi amaçladığını, bunu yaptığında aşısını ücretsiz dağıtacağını belirtti.

Davidçenko, “Koronavirüsün kaynağı haline gelen bir hayvanın kanını vücuduma alarak hastalığa karşı kendi aşımı geliştirmeyi hedefliyorum. Böylece sadece hastalığa karşı değil, şirketlerin açgözlülüğüne karşı da bağışıklık kazanmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Duyuruda Rus aktivist ve sanatçının daha önce de benzer eylemler yaptığı, “israf ekonomisini protesto için” iki yıl boyunca sadece meyve-sebze ve yollarda araçların çarpması sonucu ölen hayvanların etini yiyerek yaşadığı belirtildi.

david 6175

avrupa parlamentosu 3031

avrupa parlamentosu 9762

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Çankırı Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!